Polska Jest Jedna – Nowy Ruch Społeczny

Ruch Polska Jest Jedna apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o “wetowanie wszystkich aktów prawnych, które godzą w prawa i wolności obywatelskie”. Nie zgadza się na obowiązkowe szczepienia oraz dzielenie ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych. 

Ruch Polska Jest Jedna apeluje do prezydenta Dudy m.in. o powstrzymanie segregacji sanitarnej Polaków.

Na stronie internetowej ruchu możemy zapoznać się z postulatami i podpisać apel. Z niej dowiadujemy się, że z ruchem związani są m.in.

 • Rafał Piech – prezydent Siemianowic Śląskich (który nim dowodzi),
 • dr Zbigniew Hałat – lekarz specjalista epidemiolog,
 • Tomasz Ratajczak – członek rady Polskiej Izby Biznesu,
 • Piotr Russudowski – lekarz medycyny,
 • dr n. med. Zbigniew Martyka,
 • Anna Maria Siarkowska – posłanka PiS na Sejm RP,
 • dr n. med. Piotr Witczak,
 • Jan Łopuszański – prawnik i publicysta,
 • Jan Pospieszalski – muzyk i publicysta,
 • Dobrosława Siudmak – skrzypaczka orkiestry Filharmonii Polskiej,
 • Grzegorz Płaczek – fotografik, vloger i aktywista,
 • Karolina i Tomasz Elbanowscy – Fundacja Rzecznik Praw Człowieka.

– Obserwując ostatnie kilkanaście miesięcy widzimy jak małymi krokami, ale skutecznie, odbierana jest nasza wolność, odbierane są nasze prawa. Dziś widzimy jak Polacy są poróżnieni, jak są rozbici, skłócenie, ale taki jest cel, aby podzielić nas na zaszczepionych i niezaszczepionych. Taki jest ich cel i działanie. A my mówimy mu stanowcze nie – mówił Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

Nagranie happeningu z Siemianowic Śląskich (25-09-2021) ruchu Polska Jest Jedna


– Polska jest jedna i jest domem nas wszystkich. Chcemy, by każdy czuł się w Niej jak u siebie, a tego wymaga poszanowanie praw, gwarantowanych nam – obywatelom, w Konstytucji RP. Pana zadaniem, jako Prezydenta RP, jest czuwanie nad przestrzeganiem polskiej konstytucji, dlatego nasz apel kierujemy właśnie do Pana. Obecnie, pod hasłami walki z epidemią wdrażane są rozwiązania społeczne, które naruszają przyrodzoną przestrzeń ludzkiej wolności oraz jej gwarancje konstytucyjne. Pod pretekstem sanitarnym rozwijane są projekty segregacji i izolacji społecznej. Rozważane jest wprowadzenie obowiązkowego poddania się szczepieniom, mimo tego, że za ewentualne, negatywne konsekwencje, ani rząd, ani koncerny farmaceutyczne nie ponoszą dziś żadnej odpowiedzialności – czytamy we fragmencie apelu na stronie ruchu Polska Jest Jedna.

Będą nam wmawiać, że jesteśmy antyszczepionkowcami. Ja, moja żona, moje dzieci, mamy pełen kalendarz szczepień. Nie jesteśmy przeciwnikami szczepień – nie bylibyśmy i nie będziemy, ale obawiamy się przyjąć ten preparat. Nie wiemy jakie będą konsekwencje, jakie będą skutki za miesiąc czy za kilkanaście. Jak można mówić o ruchach, które walczą o wolność, że są antyszczepionkowe? To jest jakieś nieporozumienie. Wiemy, że taki jest cel, i że tak będą robić. My takim działaniom mówimy stanowcze nie – głosił do zebranych Rafał Piech. – Nie jesteśmy przeciwni. Jeśli chcesz przyjąć ten preparat, chcesz to zrobić i jesteś przekonany, to masz do tego prawo – masz wolny wybór. Jeśli nie chcesz tego zrobić, to nikt nie ma prawa cię do tego zmuszać. Nikt – dodaje.

– Apelujemy do Pana Prezydenta o wetowanie wszystkich aktów prawnych, które godzą w prawa i wolności obywatelskie oraz kierowanie do Trybunału Konstytucyjnego tych aktów prawnych, które choćby wzbudzają wątpliwość co do zgodności z Konstytucją – apelują członkowie ruchu Polska Jest Jedna na swojej stronie internetowej.